Január 21.
2012.01.20. 18:03, Kék csapat
Az élet sója
Cím: Az élet sója
Csapat: kék
Választott pár: pink
7) Középkorú nő, kritikusként dolgozik, de az évek során annyira azonosult a munkájával, hogy azon kívül is mindenkiben a hibát keresi. Kedves szavakat nem nagyon hallani tőle, a legtöbbször nyers, kifejezetten goromba stílusban mondja meg a véleményét. Nem ismeri el mások igazát.
D) Középkorú, hivatalnok. Családapa, szép, egészséges gyerekekkel és feleséggel. Úgy érzi megcsömörlött az unalomtól, valami újdonságra, izgalomra vágyik. Nem nehéz kijönni vele, így viszonylag sok barátja van.
Műfaj: dráma
Korhatár: 12
Jellemzők: általános
Figyelmeztetések: durva beszéd
Ismertető: Tizenöt év egy házasságban még akkor is elég idő lehet az összeszokásra, ha két különböző mentalitású ember él együtt. Líviának mindene megvan, amire egy középkorú asszony vágyhat – férj, gyerek, függetlenség, jól fizető állás. Alexio a szülőföldjét is boldogan hagyta ott feleségéért és kisfiáért. Hogy mégis milyen konfliktusok rejlenek ebben a házasságban – kiderül a történetből...
Tovább a történethez >>>
3. A cselekmény és a háttér megteremtése: 6 pont
Egy röpke családi eseményt fejtettél ki nekünk, ahol be-beszúrogattad a múlt és az érzések morzsáit. Ez a fajta megoldás tetszett, és az is, hogy a főszereplő színdarabhoz hasonlította a „jelenetüket”, amit szintén kritikus szemmel látott.
Az viszont kevésbé tetszett, hogy Líviáról sokkal többet tudtunk meg, mint Alexióról, mert így terelted el a figyelmünket arról az eshetőségről, hogy talán nem is csalta meg. Noha sejthettük.
Nem vártam ódákat a nyaralásukról, de kicsit több információt is megoszthattál volna velünk az életükről. Például, miért nem lett több gyerekük? Lehet, hogy a nő magára akart koncentrálni, s a családi kötelezettségét ezzel teljesítettnek érezte, de mit szólt hozzá a férje? Nem akart volna nagy családot? Ha már az olasz sztereotípiáknál maradunk. (Bár csendben megjegyzem, akkor már szenvedélyes is lehetne, a felesége szerint mégis volt, hogy egy fatuskó érzékenységével bírt. És pont ő beszél.)
A végén pedig az volt az érzésem, főleg a gyerek reakciómentes elzavarásával, hogy összecsaptad a végét. Mert rendben, függővég, nem tudjuk, mi lesz. Valószínűleg Alexio visszajön, az is lehet, hogy elválnak, de az apa és a gyerek érzéseiről miért nem tudhattunk meg egy kicsit? Mármint, érted, ott egy tizenéves fiú, aki látja, hogy elment az apja, az anyja pedig csak áll, nem válaszol és elzavarja aludni. Mi játszódhatott le Ottóban? Egyáltalán nem értette, mi történik, kétségbeesett vagy egy világ omlott össze benne?
A másik, ami még kérdésként merült fel bennem, az a „Nem láttam az ágyában.” mondat volt. A szülei külön alszanak? Akkor most a veszekedésre vagy az ajtócsapódásra riadt fel? És pár perc alatt csekkolta az ágyat és átért a nappaliba?
Gyakorlatilag lépésről-lépésre fejtetted ki a vitát, de magát a történetet túl hirtelen vágtad el.
4. Stílus és helyesírás: 6 pont
Tetszett, hogy a párbeszédnél hozzáfűzted, hogyan mondják, ettől még hangsúlyosabbá vált, és jól játszottál az érzelmeik és reakcióik kifejezésével. Az is tetszett, hogy nem vágtad részekre a történetet visszaemlékezésekkel, de a leírórészeknél párszor összefolyt, hogy épp kiről van szó. Például itt:
Alexio rámeredt, tudta, hogy ez a téma elég gyorsan kifulladt – tulajdonképp, mielőtt érdemben beszélhettek volna róla. De ha valamiről, erről a legkevésbé sem akart a férjével beszélni.
Az első mondatra teljesen azt hittem, hogy Alexio gondolja így, nem Lívia.
Amit még muszáj megjegyeznem, hogy van egy olyan hiedelem, miszerint „de”-vel nem kezdünk mondatot. Ez írásban igaz. Ettől függetlenül használják, de csak nagyon hangsúlyos esetben. Kérlek, hogy erre majd jobban ügyelj! :)
Szintén figyelj majd a: végkimerülés, lelkiismeret-furdalás, meghunyászkodás, ütődött, türtőztetni, morfondírozott és „még hogy” szavakra, illetve az elgépelésekre.
Szerintem, az elnyújtott szavakat is érdemes kerülni. Gondolok itt, például az „Aaannyira tipikus!”-ra, ami így együtt, annyira beépült a nyelvünkbe, hogy valószínűleg egy a-val is ugyanazt a hatást érnénk el. Párbeszédnél még talán oké, de leírásnál kerülendő. Ez persze csak szubjektív vélemény.